ВЪВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНОВъведението в храма на Пресвета Богородица – е един от великите църковни празници. Той е посветен на събитието – довеждането на Пресвета Богородица от Нейните родители в Иерусалимския храм за посвещаване на Бог.

       Събитието Въведение на се упоменава в каноничните Евангелия и е известно от по-късни апокрифни текстове – „Протоевангелие на Иаков” /втората половина на ІІв./, „Евангелие на Псевдо-Матей” /ІХв./, които отразяват устно предание, но допълнени с подробности от библейски книги, които имат образователно значение, а също така и от евангелската история за Сретение.

       Родителите на Пресвета Богородица Йоаким и Ана, ришили да изпълнят дадения от тях по-рано обет, да я посветят на Бог. Когато навършила три годишна възраст те се отправили към Иерусалим. Нейни приятелки-връстници я придружавали със запалени свещи.

       Пред входа на храма ги посрещнали свещеници, начело с първосвещеника. Тригодишната Мария Сама изкачила петнайсете стръмни стъпала към входа. Там била посрещната от първосвещеника, който я благословил, както винаги правил с всички посвещавани на Бог. След това по внушение на Свети Дух, Я въвел в Светая Светих. Това е най-свещеното място в храма. Там нямал право да влиза никой освен първосвещеника - и то един път в годината.

       Иоаким и Ана, след като изпълнили своя обет се завърнали у дома си. Мария заедно с другите девици се обучавала на Закон Божи и ръкоделие, много се молили, чели Свещеното Писание и строго спазвали постите.

       В храма Пресветата Мария живяла около 11 г. и израстнала благочестива, покорна на Бог, скромна и трудолюбива.

       Духът Божи и светите ангели охранявали Божествената Девица.

       Когато Мария достигнала четиринадесет годишна възраст тя трябвало да напусне храма и да се омъжи. Свещениците поискали да постъпи така, но тя споделила с тях своето желание да се посвети на Бог и да не встъпва в брак. По внушение на Светия Дух я сгодили за престарелия Йосиф, далечен роднина на нейните родители. Той станал неин покровител, който уважавал дадения от нея обет.

    ДЕН НА ХРИСТИЯНСКОТО СЕМЕЙСТВОКорените на този празник се откриват в ранното християнство. Семейното посещение на църква но празника Въведение Богородично символизира въвеждането на тригодишната Мария в Иерусалимския храм и напомня на родителите за техните духовни задължения към децата. Представени пред Бога да растат благочестиво, с чисти нрави и в послушание към родителите си.

       В миналото на този ден бащите и майките са водили в храма само неомъжените си деца за да измолят здраве и благополучие за семейството. След се събирали около домашната трапеза и са отбелязвали празника Въведение Богородично и здравите семейни връзки между тях.

    Въведение Богородично

    Рождественският /Коледен/ пост – е последният многодневен пост в годината. Започва на 15 ноември и продължава до 25 декември, четиридесет дни, затова се нарича в Църковния Устав Четиридесетница. Понеже заговяването /началото на поста/ е в деня на честването на апостол Филип /14 ноември/, то този пост още се нарича и Филипов.

       Правилният пост – това е борба на човека със самия себе си. Това е опит по-висшето в нас да бъде поставено над чисто физиологичното. Така, че, според отците на Църквата, правилният пост е радост, както и правилният живот в православието.

       Храната по време на пост не е цел, а само средство за правилен духовен живот върху основата на молитвата и тайнствата Покаяние и Причастие. Постът се съблюдава по-строго от започването си на 15.ХІ. до Въведение Богородично 21.ХІ. и в своя край от св. Игнатий Богоносец /Игнажден/ 20.ХІІ 

    апостол Филип
     

        Пост без молитва и  присъствие на богослужения е просто диета.до Рождество Христово 25.ХІІ. През тези два периода, в сряда и петък,  храната се приготвя без олио, а в продължение на целия пост, в тези дни,  не се яде риба, освен ако не е празник. Християните, които вземат причастие на 24.ХІІ., вечерта на Бъдни вечер, след полунощ /24.00ч./ могат вече да се хранят и с блажна храна.

    14 ноември – Коледни заговезни

    15 ноември -  Начало на Рождесвенския пост

    21 ноември – Въведение Богородично / Ден на християнската младеж и семейство

    30 ноември – Св. Ап. Андрей Първозвани /Андреевден/

    6 декември – Св. Николай, архиеп. Мирликийски, Чудотворец. Никулден. Празник на гр. Бургас.

    20 декември – Св. Свщмч Игнатий Богоносец /Игнажден

    24 декември – Бъдни вечер

    25 декември – Рождество Христово