- Детайли
- Категория: Богородичен пост
- Посещения: 5766
Четири празника – Произхождение (изнасяне) на св. Кръст на 1-ви август, Преображение Господне на 6-ти август, Успение на Пресвета Богородица на 15-ти август и Пренасяне на Светия Убрус (неръкотворен образ на Христос) на 16-ти август – сякаш свързват целия Богородичен пост.
Прочетете повече: ЧЕТИРИ ПРАЗНИКА, КОИТО ПОСТАВЯТ В РАМКА БОГОРОДИЧНИЯ ПОСТ
- Детайли
- Категория: Богородичен пост
- Посещения: 3739
Богородичният пост започва един месец след Петровия. Този пост е установен преди празниците Преображение Господне и Успение на Божията Майка и продължава две седмици – от 1 до 15 август.
Богородичния пост е достигнал до нас от годините на ранното християнство.
В беседа на Лъв Велики, произнесена от него около 450 г., ние намираме ясно указание за Богородичния пост: „Църковните пости са разположени през годината така, че за всяко време е предписан свой особен закон за въздържание. Така за пролетта - пролетен пост, Четиридесетница (Велик); за лятото – летен, Петдесетница (Петров); за есента – есенен, в седмия месец (Богородичен); за зимата – зимен (Коледен)”.
- Детайли
- Категория: Богородичен пост
- Посещения: 4310
епископ Теофан Затворник
След кръстната смърт на Иисус Христос Неговата Пречиста Майка живяла в Йерусалим още около петнайсет години в дома на апостол Йоан Богослов, на когото Я поверил Самият Господ, когато бил на кръста. Наближило време да се пресели в небесната обител на Своя Син. Когато Божията Майка се молела на Елинойската планина, при Нея – разказва преданието, - се явил архангел Гавриил, който носил със себе си финикова клонка и известил за Нейната кончина след три дни.
Прочетете повече: ПРОПОВЕД ЗА УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА БОГОРОДИЦА И ПРИСНОДЕВА МАРИЯ
- Детайли
- Категория: Богородичен пост
- Посещения: 4199
ЗАКОН БОЖИ
Протоиерей Серафим Слободски
УСПЕНИЕ НА БОЖИЯТА МАЙКА
След смъртта на Иисус Христос, Пресветата Божия Майка живяла на земята още няколко години (едни християнски историци твърдят 10 години, а други – 22 години). Според завещанието на Господ Иисус Христос, апостол Йоан Богослов Я е приел в своя дом и като роден син с голяма любов се грижил за Нея до самата Й кончина. Пресветата Майка Божия станала за всички Христови ученици обща Майка. Те се молили заедно с Нея и с радост и утеха слушали Нейните поучителни беседи за Спасителя. Когато християнската вяра се разпостранила и в други страни, много християни започнали да идват при Нея за да Я видят и чуят.
- Детайли
- Категория: Богородичен пост
- Посещения: 5187
След Възнесението на Господ Божията Майка останала под опеката на апостол Йоан Богослов, а в негово отсъствие живяла в дома на неговите родители в близост до Елионската планина. За апостолите и за всички вярващи Тя била утеха и назидание. Като беседвала с тях, Божията Майка споделяла за дивните събития на Благовещението, за безсеменното зачатие и нетленното раждане от Нея на Христос, за неговото детство и целия Му земен път. Подобно на апостолите, Тя насаждала и утвърждавала Християнската Църква със Своето присъствие, със слова и молитви. Благоговението на апостолите пред Пресветата Дева било изключително. След приемането на Светия Дух в паметния ден на Петдесетница те били в Йерусалим още около десет години, като служили за спасението на юдеите и защото желаели по-често да виждат и слушат от Нея Божествените слова. Мнозина от новопросветените във вярата дори идвали от далечни страни в Йерусалим, за да видят и чуят Пречистата Богородица.
Прочетете повече: УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТАТА НАША ВЛАДИЧИЦА И ПРИСНОДЕВА МАРИЯ