Warning: A non-numeric value encountered in /home/r1lsk1b/public_html/templates/as002040free/includes/includes.php on line 79
Н.В. Сливенски Митрополит Г-н Г-н Йоаникий - Храм Свети Йоан Рилски Бургас

Н.В. Сливенски Митрополит Г-н Г-н Йоаникий

Посещения: 2515

НЕГОВО ВИСОКОПРЕОСВЕЩЕНСТВО СЛИВЕНСКИЯТ МИТРОПОЛИТ Г-Н Г-Н ИОАНИКИЙ

 НЕГОВО ВИСОКОПРЕОСВЕЩЕНСТВО СЛИВЕНСКИЯТ МИТРОПОЛИТ Г-Н Г-Н ИОАНИКИЙ

Н.В. Сливенски Митрополит Г-н Г-н Йоаникий е роден на 02.03.1939 г. в с. Пет могили, Новозагорска околия, Старозагорска област. Син на Георги Неделчев Кънев и Мария Миланова Иванова.


Завършил е Софийската духовна семинария през 1958 година и Висшата духовна академия през 1964 година.

Подстриган за монах на 1 април 1961 година от Старозагорския Митрополит Климент в Мъглишкия манастир. Ръкоположен за йеродякон на 28.08.1961 година от Главиницкия епископ Стефан (по-късно Великотърновски Митрополит) в храм "Св.Богородица" гр.Пазарджик.

Ръкоположен за ЙЕРОМОНАХ на 17.03.1963 година от Макариополски епископ Николай в параклиса на Духовната академия “Св. Климент Охридски”-София..

НЕГОВО ВИСОКОПРЕОСВЕЩЕНСТВО СЛИВЕНСКИЯТ МИТРОПОЛИТ Г-Н Г-Н ИОАНИКИЙОт 1964 година до 1966 година е стипендиант на Московската духовна академия, която завършва с научната степен "КАНДИДАТ НА БОГОСЛОВИЕТО".

От 1.08.1966 година е назначен за ПРОТОСИНГЕЛ на Сливенска епархия и служи като такъв до 20.10.1968 година.

Възведен в АРХИМАНДРИТСКО ДОСТОЙНСТВО на 24.11.1968 година в църквата "Св.Димитър" гр.Сливен от Сливенски Митрополит Никодим.

От 20.10.1968 година е ПРОТОСИНГЕЛ на Старозагорска Митрополия и служи там до 1 март 1972 година. През 1970 година е изпратен на икуменически стаж в Старокатолическия богословски факултет в гр.Берн,Швейцария, където престоява до 10.12.1971г.

От 1 март 1972 година отново е ПРОТОСИНГЕЛ на Сливенска Митрополия.

На 25 април 1975 година е ръкоположен за ЕПИСКОП НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА с титлата ВЕЛИЧКИ и е назначен за ВИКАРЕН ЕПИСКОП на Сливенския Митрополит.

На 23 март 1980 година е избран от клира и народа за СЛИВЕНСКИ МИТРОПОЛИТ.

На 13 април 1980г. е канонизиран от Св. Синод за Сливенски митрополит.

Член е на Св.Синод. Председател е на Богослужебната комисия при Св.Синод.